Julegaveidé
Måske har du travlt med at finde julegaver til dem du skal være sammen med i år. Eller måske netop til dem, du ikke skal være sammen med pga de anbefalede restriktioner, der er.
At give gaver kan nogle gange være meget oplagt, man ved, hvad personen ønsker sig, eller man kan forestille sig det. Men andre gange, bliver man måske mødt med et "jeg ønsker mig ikke noget"... Så står man der og føler sig måske lidt på Herrens mark. Skal man så lade være med at give noget?
Personligt ønsker jeg mig ofte oplevelser, gerne sammen med giver, hvis nogen spørger. Det er med til at give krydderi på tilværelsen, og behøver heller ikke at koste en formue. En picnictur (til sommer fx).
Men der findes også andre muligheder, og da det ikke er nogen hemmelighed, at jeg går ind for, at vi bevarer vores natur og at vi får mere vild natur, så er der i flere naturorganisationer den mulighed at købe et stykke natur. Det kan man her for 240kr. Så frikøber du 20m2 skov. Det lyder måske ikke af meget, men som i så mange andre sammenhænge, så gælder det også her - "at mange bække små"..
https://webshop.naturfonden.dk/giv-skovbevis/